Instagram’da Kazanılan Paradan Vergi Alınıyor Mu?
Instagram’da Kazanılan Paradan Vergi Alınıyor Mu?

Son yıllarda Instagram üzerinden satışlar yaparak para kazanma oldukça popüler olmaya başlamıştır. Artık büyük küçük işletmeler e-ticaret yöntemine yönelmiş ve bu alanda başarı elde etmişlerdir. Instagram üzerinden satış yapmak, bir ticari şekli olduğu için satışlardan kazanılan paralara vergilendirme sistemi uygulanmaya çalışılmaktadır. Her ticari satış üzerinden vergi alındığını düşünürsek, Instagram satışlarından da vergi alınmaktadır. Genellikle bu vergilendirme işlemi, kurumsal firmalara uygulanmaktadır. Fişler kesilirken vergilerde hesaplanmaktadır. Instagram butiklerinin çoğunda vergilendirme sistemi bulunmamaktadır. Ancak satış yapan bir kişinin vergi ödeme zorunluluğu devam etmektedir.

Instagram Satışlarında Vergi Ödemeden Satış Yapılması Durumunda Ceza Kesilir Mi?

Instagram üzerinden vergi ödemeden satış yapan onlarca firma vardır. Bu firmadan fark ettirmeden satış yapmaktadır. Ancak bu durum fark edildiği takdirde satıcının vergi kaçırma suç işlediği kabul edilerek, yapılan eylem vergi kaçırma kapsamına girecektir. Bu yüzden kişiye hem ceza uygulanır hem de bu suçun bir yaptırımı olacaktır. Bazı durumlarda istisnalar olabilir. Bu istisnalar dışında e-ticaret kapsamında satış yapan firmalar, kazandıkları her paranın vergisi vermek zorundadırlar.

Satıcıların faturasız olarak yaptığı satışların, alıcıları rahatsız etmesi durumunda, alıcılarda şikayet etme hakkı bulunmaktadır. Vergi daireleri internet üzerinden yapılan satışların nasıl yapıldığını araştırabilirler. Bu yüzden vergi ödememek için yapılan kayıt dışı satışların fark edilmesi vergi kaçırma kapsamına gireceğinden, vergi daireleri satıcıların adreslerine ulaşarak ceza kesebilirler.

İlginizi çekebilir: Instagram Türk Takipçi Satın Al

Instagram Üzerinden Vergi Ödemeden Satış Yapmanız Durumunda Karşılaşacağınız Sorunlar

  • Fatura kesmeden yaptığınız satışlar, vergi dairelerince fark edilirse ceza uygulanabilir.
  • Müşterilerinizin faturasız siparişlerle karşılaşması, güven duygularının zedelenmesine neden olacaktır.
  • Bu tür satışlarda kargo anlaşmaları yapamazsınız.
  • Bu işte devamlılık çok risklidir. Sürdürülebilirliği düşüktür.
  • Satışlar faturasız olduğu için ödeme yöntemleri kısıtlıdır.
Instagram

Instagram takipçi satın al garantili ve gerçek takipçiler ile en hızlısı burada!

Twitter

Twitter takipçi satın al garantili ve gerçek takipçiler ile en hızlısı burada!

Tiktok

Tiktok takipçi satın al garantili ve gerçek takipçiler ile en hızlısı burada!

Sipariş Takip